Povinnosť vyplýva z vlastníckeho vzťahu
Bude v prvom rade na pleciach majiteľa pozemku. V prípade rodinných domov je to vo väčšine prípadov jasné a o všetku údržbu sa stará a za škody zodpovedá majiteľ. Právne vzťahy sú ale komplikované a nie vždy je až tak jednoduché a jednoznačné, kto má na starosti údržbu verejných chodníkov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti bytových domov v meste alebo obci.
Kto je zodpovedný za údržbu chodníkov priľahlým k nehnuteľnostiam?
Ak by ste chceli mať vo veci jasno a všetko podložené, preštudujte si zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách alebo Cestný zákon. Zamerajte sa konkrétne na §9 ods. 2, v ktorom sa hovorí: Závady v schodnosti miestnych komunikácií určených pre chodcov alebo v schodnosti chodníkov sú bez prieťahov povinní odstraňovať správcovia miestnych komunikácií. Kým v minulosti mali túto povinnosť aj vlastníci a užívatelia, dnes je viac menej údržba chodníkov priľahlých k nehnuteľnostiam už v správe mesta alebo zmluvného partnera. Rovnako spadá na plecia správcu alebo zmluvného partnera aj zodpovednosť za škody spôsobené na neupravenom povrchu. Pre mestá je to problém, pretože sa im tak zvyšujú náklady na údržbu a nemajú šancu získať ďalšie financie, ktoré by potrebovali na intenzívnu kontrolu samotného stavu chodníkov.
Čo so snehom v okolí rodinného domu?
Ako sme už spomínali, o niečo jednoduchšie to môže byť v prípade, ak ste majiteľom rodinného domu. Sneh, ktorý je na streche domov, patrí pod kontrolu a zodpovednosť vlastníka. Tu káže zákon, aby majiteľ budovy zabezpečil okolie tak, aby sneh a padajúci ľad neohrozoval chodcov, ktorí sa pohybujú v blízkosti budovy. Chodník, ktorý je ale v blízkosti domu, no nepatrí majiteľovi, musí udržiavať v dobrom stave už obec alebo mesto, správca, prípadne zmluvný partner.
Padajúci sneh zo striech bytov a balkónov
Zložitejšie dokazovanie a hľadanie vinníkov môže byť v prípade majiteľov bytov alebo nebytových priestorov. Tu je vlastníkov viac, preto je lepšie, ak sa na správe budovy dohodnú zodpovední ľudia, správca alebo spoločenstvo vlastníkov. Preventívnym opatrením je aj označenie, že vstupujete na súkromný pozemok. Ak však nie je pohyb chodcov v blízkosti bytového komplexu možné eliminovať, je nutné, aby sa zabezpečilo, že nebude verejnosť snehom alebo ľadom ohrozená. Ak máte balkón a na ňom cencúle alebo sneh, ste za škodu, ktorú spôsobí, zodpovední vy, ako majiteľ. Samozrejme, závisí aj od miery dokazovania. Preventívnym opatrením môže byť tiež pravidelná údržba, ale aj oznam upozorňujúci verejnosť na možné nebezpečenstvo.
Zimou sa to nekončí
Pokiaľ si myslíte, že spolu s posledným snehom odídu aj vaše starosti, mýlite sa. Aj počas zvyšku roka sa je nutné o dobrý stav budov starať pravidelne. Nielen, že tým podporíte ich životnosť a dobrý technický stav, no zároveň udržiavate bytovku alebo nehnuteľnosť v stave, ktorý verejnosť alebo obyvateľov nijako neohrozuje. Myslite preto na zodpovednosť, prevenciu a neustálu starostlivosť o svoje okolie, ktoré sú tou najlepšou cestou k spokojnosti nás všetkých.