Bude v prvom rade na pleciach majiteľa pozemku. V prípade rodinných domov je to vo väčšine prípadov jasné a o všetku údržbu sa stará a za škody zodpovedá majiteľ. Právne vzťahy sú ale komplikované a nie vždy je až tak jednoduché a jednoznačné, kto má na starosti údržbu verejných chodníkov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti bytových domov v meste alebo obci.
Ak by ste chceli mať vo veci jasno a všetko podložené, preštudujte si zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách alebo Cestný zákon. Zamerajte sa konkrétne na §9 ods. 2, v ktorom sa hovorí: Závady v schodnosti miestnych komunikácií určených pre chodcov alebo v schodnosti chodníkov sú bez prieťahov povinní odstraňovať správcovia miestnych komunikácií. Kým v minulosti mali túto povinnosť aj vlastníci a užívatelia, dnes je viac menej údržba chodníkov priľahlých k nehnuteľnostiam už v správe mesta alebo zmluvného partnera. Rovnako spadá na plecia správcu alebo zmluvného partnera aj zodpovednosť za škody spôsobené na neupravenom povrchu. Pre mestá je to problém, pretože sa im tak zvyšujú náklady na údržbu a nemajú šancu získať ďalšie financie, ktoré by potrebovali na intenzívnu kontrolu samotného stavu chodníkov.
Ako sme už spomínali, o niečo jednoduchšie to môže byť v prípade, ak ste majiteľom rodinného domu. Sneh, ktorý je na streche domov, patrí pod kontrolu a zodpovednosť vlastníka. Tu káže zákon, aby majiteľ budovy zabezpečil okolie tak, aby sneh a padajúci ľad neohrozoval chodcov, ktorí sa pohybujú v blízkosti budovy. Chodník, ktorý je ale v blízkosti domu, no nepatrí majiteľovi, musí udržiavať v dobrom stave už obec alebo mesto, správca, prípadne zmluvný partner.
Zložitejšie dokazovanie a hľadanie vinníkov môže byť v prípade majiteľov bytov alebo nebytových priestorov. Tu je vlastníkov viac, preto je lepšie, ak sa na správe budovy dohodnú zodpovední ľudia, správca alebo spoločenstvo vlastníkov. Preventívnym opatrením je aj označenie, že vstupujete na súkromný pozemok. Ak však nie je pohyb chodcov v blízkosti bytového komplexu možné eliminovať, je nutné, aby sa zabezpečilo, že nebude verejnosť snehom alebo ľadom ohrozená. Ak máte balkón a na ňom cencúle alebo sneh, ste za škodu, ktorú spôsobí, zodpovední vy, ako majiteľ. Samozrejme, závisí aj od miery dokazovania. Preventívnym opatrením môže byť tiež pravidelná údržba, ale aj oznam upozorňujúci verejnosť na možné nebezpečenstvo.
Pokiaľ si myslíte, že spolu s posledným snehom odídu aj vaše starosti, mýlite sa. Aj počas zvyšku roka sa je nutné o dobrý stav budov starať pravidelne. Nielen, že tým podporíte ich životnosť a dobrý technický stav, no zároveň udržiavate bytovku alebo nehnuteľnosť v stave, ktorý verejnosť alebo obyvateľov nijako neohrozuje. Myslite preto na zodpovednosť, prevenciu a neustálu starostlivosť o svoje okolie, ktoré sú tou najlepšou cestou k spokojnosti nás všetkých.
Nebezpečenstvo vzniká aj pri páde snehu a ľadu na chodník kedy môže dôjsť k zraneniu občanov, či poškodenie majetku!
Následné vybavovanie udalostí s poisťovňou, a políciou nepatrí k príjemným záležitostiam. Tomu sa dá predísť včasným odstránením snehu zo strechy a plôch pred nemovitosťou. Pracujeme aj v nočných hodinách, rýchle rokovania, rozumné ceny, spoľahlivosť, to sú naše prednosti.
Lopata na sneh by mala byť ergonomická, ľahká, aby pri práci netrpeli naše ruky, chrbát. Na trhu sú aj lopaty na sneh, ktoré majú hliníkové násady, ľahko sa s nimi pracuje. Zvyčajne majú dĺžku okolo 130 cm a na konci mávajú zaoblený úchop, ktorý zabraňuje ruke v šmýkaní.
Najlepšie lopaty na sneh sú tie, ktoré majú odhrabávaciu plochu mrazuvzdornú a sú dostatočne široké. A vďaka špeciálne upravenému povrchu sa sneh na lopatu neprilepí. Sneh sa na lopatu aj lepšie naberá a odhadzuje sa rovnomerne do všetkých strán.
Tie rozdeľujeme do dvoch kategórií. Na jednostupňové a dvojstupňové snehové frézy.
Jednostupňová snehová fréza sa používa vo väčšine prípadov v mestách. Je užitočná pri odpratávaní čerstvého snehu z chodníkov, z príjazdovej cesty a z menších plôch. Dvojstupňová snehová fréza je naopak vhodnejšia do horského prostredia. Tie používame na väčšie snehové plochy a lepšie sa s nimi pracuje na nespevnenom povrchu, čo je v horskom prostredí častý jav.
Odhrabanie snehu je povinnosťou každého majiteľa pozemku. Odhrabať sneh je veľmi dôležité pre našu bezpečnosť. Ak sa totiž na našom neodhrabanom chodníku či ceste stane niekomu úraz, zodpovednosť je hlavne na nás.
Pravidelným čistením a príležitostnou impregnáciou solárnej elektrárne môžete získať vyššiu výnosnosť panelov a taktiež predĺžite ich životnosť. V závislosti od sklonu a umiestnenia solárnych článkov môže ich účinnosť vzrásť o niekoľko percent a životnosť sa môže predĺžiť rádovo o desiatky percent.
Znečistenie prachom, sadzami a peľom znižuje výkon fotovoltaických zariadení a solárnych modulov až o 20 percent. Prirodzené pôsobenie dažďa, rosy a vetra v žiadnom prípade nepostačuje na účinné vyčistenie modulov.
Voda obsahujúca vápnik môže viesť k vápenatému povlaku, čím sa môže drasticky znížiť výkonnosť modulov.
Pri čistení solárnych panelov používame zdraviu neškodný a ekologický čistiaci prostriedok, ktorý bez najmenšieho poškodenia dokonale vyčistí solárne články, pričom neškodí ako článkom samotným tak i okolitej prírode. Pre impregnáciu používame jednu, alebo v prípade požiadavky zákazníka viac vrstiev nanoochrany transparentnej vrstvy votovoltaického panela.
Nano ochrana skla, keramiky alebo plastu zmení povrchové napätie, čo sa prejaví v efekte "ľahkého čistenia". Povrch sa stane hydrofóbnym, oleofóbnym. Redukuje zachytávanie baktérií, frekvenciu čistenia a používanie chémie, nakoľko povrch je možné udržiavať iba mokrou handrou. Nanočastice sa postarajú o to, že nečistoty nedokážu na povrch priľnúť.
Odbornou a starostlivou údržbou možno predísť znižovaniu účinnosti, minimalizovať straty a tým udržať optimálny výkon všetkých komponentov, ktorý je úzko spätý s ekonomikou prevádzky. Nech je Vaša solárna elektráreň kdekoľvek, zaistíme jej bezproblémovú prevádzku a úspešný návrat Vašich investícií.
Ponúkame možnosť údržby fotovoltaických elektrární umiestnených mimo strechy budov. Znížte svoje náklady na kosenie trávy vo vašej fotovoltaickej elektrárni.
Kompletné ošetrenie trávneho porastu v objekte fotovoltaickej elektrárne herbicídnym prípravkom. Prvý rok je potrebné postrek opakovať pre likvidáciu porastu zo semien, ktoré už boli v pôde prítomné. Ďalšie roky stačí jedna aplikácia postreku v jarných mesiacoch. Odpadá nutnosť mechanického kosenie trávneho porastu - úspory nákladov .
Čiastkové ošetrenie plochy fotovoltaickej elektrárne, ošetrí sa iba ťažko dostupné miesta v priestore FVE (plochy pod oplotením a jeho bezprostrednej okolia, plochy pod konštrukciami s fotovoltaickými panelmi, blízke okolie trafostaníc, rozvodných skríň a ďalších zariadení v priestoroch fotovoltaické elektrárne, ktoré spomaľuje a znepríjemňuje mechanické kosenie. Vďaka tomuto kroku bude možné vykonávať kosenie iba mechanizovane, bez ďalšieho nutného dokosenie strunovými kosami - úspory nákladov na mechanické kosenie
Základom takmer všetkých trávnikov je tráva. Je rôznych typov, s rôznymi vlastnosťami, rôznymi farbami. Preto, ak sa chystáte kúpiť hotovú zmes, dávajte pozor na územné plánovanie: vo veľmi prvej zime riskujete stratu celého trávnika.
Existujú dva hlavné spôsoby ako založiť nový trávnik: sadenie trávy prostredníctvom trávneho osiva alebo pokládka trávnika pomocou kobercov (trávnej mačiny). Obe metódy zakladania trávnika majú svoje pre a proti, z ktorých sme vybrali tie najpodstatnejšie.
+ Cena - náklady na trávne osivo tvoria cca desatinu nákladov na trávny koberec
+ Na výber je viac druhov trávnikov (trávnik do tieňa, namáhaný trávnik, trávnik na slnko,…)
+ Vysiaty trávnik sa lepšie prispôsobí pôdnym a klimatickým podmienkam daného miesta
+ Veľmi jednoduchá výsadba ručne alebo pomocou rozsievacieho vozíka
+ Výsadba trávnika je omnoho rýchlejšia ako pokládka trávneho koberca
+ Trávne osivo sa ľahko prenáša, skladuje a uskladnené vydrží niekoľko rokov
+ Príprava pôdy pred výsadbou je rovnaká ako pri pokládke kobercového trávnika
+ Na opravy trávnika je dostupné totožné alebo podobné trávnikové osivo
- Trávniku trvá niekoľko mesiacov, pokým vyrastie a zhustne
- Silný dážď môže zmyť trávne semeno zo svahov a do priehlbín
- Trávnikové osivo môže lákať vtáctvo
- Prvý mesiac po výsadbe si vyžaduje väčšiu starostlivosť ako kobercový trávnik
+ Vizuálny efekt trávnika je okamžitý hneď po pokládke
+ Po pokládke nie je trávnik ohrozený prudkým dažďom alebo vtákmi
+ Kobercový trávnik si počas prvých mesiacov nevyžaduje toľko závlahy ako vysiaty trávnik
+ Kobercový trávnik môžeme pokladať počas celej sezóny
- Cena – pre veľké plochy je to nákladná alternatíva
- Obmedzený výber druhov trávy
- Nutnosť čo najrýchlejšej pokládky po dodaní kobercového trávnika
Zavlažovacie systémy sú neoceniteľnými pomocníkmi, zároveň je to ten najpohodlnejší a najefektívnejší spôsob, ako dodať kríkom a trávnikom na záhrade presne toľko vody, koľko potrebujú. Inštalácia podzemnej závlahy je náročný zásah do záhrady preto, je potreba veľmi dobre naplánovať celú montáž vrátane projekcie závlahy, vodného zdroja prípadného dopustenie vody, ovládacích prvkov i efektivity použitie. Z vlastných skúseností vieme, že správne použitie závlahy zdvihne kvalitu vášho trávnika o 95%.
Plne automatizovaný závlahový systém je jedna z najlepších investícií, ktorú môžete urobiť pre svoj čas a pohodlie. Zavlažovací systém pracuje aj bez vašej prítomnosti (dovolenka atď) ďalšie. Plne ovládané závlahové systémy reagujú na nedostatok vody v systéme dopustením priamo, reagujú na počasie, vypínajú sa pri daždi a tiež zvyšujú dobu závlahy prí vyšších teplotách. Automatické zavlažovanie má nesporné výhody, pri väcší investíciu na začiatku výstavby sa užívateľovi plne vráti v úspore času, spotrebe vody a hlavne v kvalite trávniku a ďalšie výsadbe v záhrade.
Systém vám ušetrí až 40% vody proti ručnému zalievaniu. Postrekovače majú voľne riaditeľu výseč dostreku a závlaha je presne smerovaná na požadovanú plochu s rovnomernou dávkou závlahovej vody. V prípade dažďových zrážok závlahové čidlo automaticky vypne riadiacu jednotku (pri vzniknutej vlahové potrebe sa riadiaca jednotka opäť zapne v pôvodne navolenom programu).
Orba alebo oranie je najstaršia a najčastejšie vykonávaná operácia základnej prípravy pôdy, pri ktorej sa pôda premieša, rozdrobí, obráti a nakyprí. Pozemky sa orú jeden až dvakrát ročne na všetkých obrábaných pôdach s kultúrnymi rastlinami. Základným nástrojom na orbu v moderných podnikoch s rastlinnou výrobou je pluh.
Vlastníme kúsok zeme, na ktorej si chceme niečo dopestovať? Potrebujeme kultivovať pôdu vo vinohrade, sade či kvetinovej záhrade?
Na úspešnej práci s kultivátorom sa nemalou časťou podieľa okrem samotného typu kultivátora vlhkosť zeme. Rozhodne nikdy nepracujte v pôde rozmáčanej, premokrenej alebo ihneď po daždi. Dôjde totiž k rýchlemu obaleniu nožov bahnom. Tým pádom stroj nepracuje správne, lepšie povedané prestáva pracovať, pretože nie je schopný sa do krajiny riadne zahĺbiť. Nože teda kĺžu len po povrchu. Pri práci v mokrej pôde sa tiež tvoria veľké hrudy, ktoré sa po uschnutí ťažko rozbíjajú.
Ak nebola pôda od jesene vypletá a je pokrytá záhradnými odpadmi alebo sú na nej zvyšky jesenných a zimných rastlín, je treba ju vyčistiť – buď všetko odstrániť alebo zaryť do pôdy. Ak ste do záhonov starostlivo zasiali zelené hnojivo na zimu, platí pre ne to isté. Ak naopak záhradná pôda prečkala zimu ako vyčistená upravená plocha, potrebuje v priebehu marca iba povláčiť bránami. Oblasti, ktoré teraz čerstvo prekopete, by mali najskôr zmoknúť. Potom musíte pred vláčením počkať 2 týždne, než sa pôda usadí. Akonáhle pôda po vláčení trochu vyschne, vyrovnajte ju širokými hrabľami (napr. drevenými), rozdrvte zvyšné hrudy zeminy a všetko uhlaďte jemnými hrabľami. Potom je záhon pripravený na siatie a sadenie.
V poslednom období sa zvykne niekde písať o mulčovaní trávy ako o novinke. Pre upresnenie - mulčovanie je kosenie trávnika kosačkou prispôsobenou tak aby sa odkosená tráva rozomlela na čo najmenší rozmer bez zberu s tým aby sa materiál ponechal na ploche ako hnojivo-závlaha-kvantita.
Táto - metóda - je stará ako príroda, preto považujem už z podstaty za nezmysel aby niekto o fungovaní tohoto mechanizmu pochyboval, resp. považoval ho naopak za novinku. V praxi poznám mulčovanie trávnika minimálne tých 15 rokov čo sa údržbe zelene venujem ako profesionál.
Je treba si uvedomiť že je niekoľko - levelov - od lúčneho charakteru až po špičkovo založené a udržiavané monokultúry. Potom keď je zrejmé o akú kvalitu trávnika sa jedná možno vysloviť úsudok či je vhodné mulčovať a či nie.
Neexistuje univerzálna odpoveď na otázku mulčovania. Väčšina trávnikov - v našej zemepisnej šírke - hravo mulčovanie zvláda ba priam naopak je to preň životabudič. Trvalým zberom trávy pri kosení si každý majiteľ odnáša z plochy veľmi kvalitný materiál, za pár rokov bez náležitých krokov musí byť na takejto ploche menej materiálu (pôdy) a túto kvantitu teda treba dopĺňať. Skúsenosti našej hovoria že pre väčšinu bežných trávnikov je mulčovacia metóda vhodná takmer po celý rok, je to prirodzený spôsob recyklácie hmoty čo je tiež v súlade s dobou.
V poslednom období sa zvykne niekde písať o mulčovaní trávy ako o novinke. Pre upresnenie - mulčovanie je kosenie trávnika kosačkou prispôsobenou tak aby sa odkosená tráva rozomlela na čo najmenší rozmer bez zberu s tým aby sa materiál ponechal na ploche ako hnojivo-závlaha-kvantita.
Táto - metóda - je stará ako príroda, preto považujem už z podstaty za nezmysel aby niekto o fungovaní tohoto mechanizmu pochyboval, resp. považoval ho naopak za novinku. V praxi poznám mulčovanie trávnika minimálne tých 15 rokov čo sa údržbe zelene venujem ako profesionál.
Je treba si uvedomiť že je niekoľko - levelov - od lúčneho charakteru až po špičkovo založené a udržiavané monokultúry. Potom keď je zrejmé o akú kvalitu trávnika sa jedná možno vysloviť úsudok či je vhodné mulčovať a či nie.
Neexistuje univerzálna odpoveď na otázku mulčovania. Väčšina trávnikov - v našej zemepisnej šírke - hravo mulčovanie zvláda ba priam naopak je to preň životabudič. Trvalým zberom trávy pri kosení si každý majiteľ odnáša z plochy veľmi kvalitný materiál, za pár rokov bez náležitých krokov musí byť na takejto ploche menej materiálu (pôdy) a túto kvantitu teda treba dopĺňať. Skúsenosti našej hovoria že pre väčšinu bežných trávnikov je mulčovacia metóda vhodná takmer po celý rok, je to prirodzený spôsob recyklácie hmoty čo je tiež v súlade s dobou.
Krovinorez ( motorová kosa , vyžínač , strunová kosačka ) slúžia na kosenie a sekanie vysokej trávy prípadne neudržiavaných a hustých porastov s prímesou krovín oceľovými nožmi alebo strunou. Môže tak do istej miery nahradiť rotačnú kosačku pri kosení trávnych plôch. Možno s nimi však aj pomocou špeciálnych pílových kotúčov s dlátovitým alebo sekacím ozubením rezať nežiaduce dreviny a kroviny do priemeru kmeňa cca 15cm.
Pohonom býva zvyčajne dvojdobý spaľovací motor, ktorý prenáša krútiaci moment na pracovný nástroj (strunu, žací nôž alebo pílový kotúč). Niektoré vyžínače môžu byť poháňané aj elektromotorom, ich výhodou je potom nižšia hmotnosť.
Krovinorez pracuje na princípe, že struna, ktorá sa dostatočne rýchlo otáča je držaná vonku z rotačného kotúča veľmi strnulo pomocou odstredivej sily. Rýchlejšie otáčky zvyšujú pevnosť struny. Dokonca aj oblá nylonová struna dokáže kosiť trávu aj tenké drevnaté rastliny. Niektoré jednovláknové struny navrhnuté pre silnejšie kosačky majú rozšírený tvar hviezdy, ktorý pomáha strune materiál rozseknúť - struna potom dokáže kosiť dosť veľké drevité rastliny (malé kríky). Tieto struny robia disky menej potrebnými pre ťažké práce.
Najdôležitejší faktor krásnej a zdravej záhrady je v prvom rade profesionálne a odborne vykonaná údržba. Starostlivosť o zeleň nespočíva iba v pravidelnom kosení trávnika, ale aj ďalších faktorov. Každá rastlina vyžaduje individuálny prístup, neustálu pozornosť a ošetrenie.
Údržba zelene našou spoločnosťou sa nevzťahuje iba na súkromné záhrady, ale aj starostlivosť o chaty, víkendové sídla, a firemné plochy.
Pekná záhrada a pekne udržiavaný trávnik je pýchou každého majiteľa domu. Pravidelná údržba záhrad a trávnikov je náročný proces a preto využite odborné služby. Budúci majiteľ záhrady by sa mal už pred jej vybudovaním zamyslieť, nad stupňom náročnosti údržby, a to najmä podľa náročnosti rastlín a technického vybavenia. Majiteľ si musí zvážiť, koľko času je schopný a ochotný venovať v budúcnosti svojej záhrade. Ak ste sa rozhodli o záhradu starať sami, poradíme Vám, ako na to.
Ak si s údržbou záhrady nedokážete poradiť sami, dokážeme to spraviť za Vás, prípadne v spolupráci s Vami. Náročnejšie záhrady si vyžadujú vyslovene odbornú starostlivosť, a preto Vám odporúčame priamo sa obrátiť na nás.